Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Sahte bal nasıl ayırt edilir

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Sahte bal nasıl ayırt edilir  Televizyondaki bal reklamları, balda sahteciliği yeniden gündeme getirdi. HaberVs, iyi balın sahte baldan nasıl ayırt edilebileceğini balcılara sordu.
  Televizyonda yayınlanan bal reklamlarında kaliteli balın uygun fiyata sunulduğu iddia adiliyor. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Bakanı Mehdi Eker, televizyon kanallarından yoğun olarak reklamı yapılan bu ürünleri incelemeye aldıklarını açıklarken, bugünkü Vatan Gazetesi’nin haberine göre satılan balların sahte olduğu tespit edildi.

  Piyasada meşrubat ve çeşitli tatlıların üretiminde yoğun olarak kullanılan nişasta bazlı şekerle imal edilen sahte balların ihaleyle Silahlı Kuvvetlere dahi satıldığı belirtiliyor. Mısır şurubu ve bal aromasıyla imal edilen sahte balları insan damağının ayırt edebilmesi oldukça zor.

  İstanbul Fatih’teki balcılarda iyi kalite balın kilosu petek olarak 80 liradan, süzme olarak ise 70liradan başlıyor. Hakiki bal donduğunda tereyağı gibi bir kıvama sahip olurken, sahte bal donmuyor. İçinde şeker bulunan sahte bal hem tadıyla hem de biçimiyle kendini belli ediyor. İyi balın bir başka ayırt edici özelliği ise balın akışının kesilmeden devam etmesi.

  İyi balın nasıl ayırt edilebileceğini HaberVs izleyicileri için İstanbul Fatih’teki balcılara sorduk.

Hazırlanıyor...
X