Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Saç Yağlanmasının Nedenleri

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Saç Yağlanmasının Nedenleri


  Saç yağlanması
  , saç altındaki derinin sebum üretmesi sebebiyle saçların yağlanması demektir. Saç yağlanması daha çok düz saçlı kişileri etkilemektedir. Kıvırcık saçlı kişiler de derideki yağ saçlara yayılmakta zorlanır. Kadılarda ve erkeklerde sorun olabilen bu durum, aslında vücudumuzun savunma mekanizması gereği saç altındaki derinin fazla miktarda yağ üretmesinden kaynaklanır. Yağlı saçlar görünüm itibarıyla kişileri rahatsız eder. Bunun yanında saç dökülmesi ve derideki mantar sayısını arttırarak kepeklenme ve egzama oluşumuna sebep olur.

  Saç neden yağlanır sorusuna verilecek cevap hormonal dengesizlikler olacaktır. Bunun yanında yan faktörler yağlanma sorununu arttıracaktır. Bunlar saçları sıcak su ile yıkamak, kullanılan kremler, spreyler, sıcak fön uygulaması olarak sayılabilir. Stres, çevresel faktörler, kalıtsal etkenler, hormonal sorunlar çabuk yağlanan saçlar için zemin oluşturacaktır.

  Saç yağlanması problemini çözmek için, yapılacak olan saç derisinin neden yağlandığını bulmaktır. Sebep bulunduktan sonra çözüm yollarına başvurmak kolay olacaktır. Eğer sebep dış faktörler ise, bunun çaresi bunlardan uzak durmak yoluyla çözülecektir. Hormonal ve kalıtsal sebepli saç yağlanmasında, saça iyi gelen bitkiler yardımıyla sorunun çözülmesi sağlanabilir. Kekik suyu, deniz tuzu, ıhlamur, elma sirkesi, polen tozu, ısırgan otu, nane, biberiye, limon gibi faydalı bitkilerle yapılacak karışımlarla yapılacak saç bakımı, saç yağlanmasının önlenmesine yardımcı olacaktır.

  Saçların yağlanmaması için saçlarımızla fazla oynamamalı, kolay şekil alacak tarzda kestirmeli, fırçalama ve tarama işlemlerini çok uzun sürecek şekilde yapmamalıyız. Saç fırçalama işlemi saç derisindeki yağ bezlerini aktifleştirdiği için yağlanma artacaktır. Uzun süre güneşe maruz kalınması, sık sık boya, perma yaptırılması saçı korumasız bırakacaktır. Şampuan seçiminde dikkatli davranmalı, yağlı saçlar için üretilen şampuanlar seçilmelidir. Saç kremlerinin kullanılmasından kaçınılmalıdır.

  Saç yağlanması mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Tedavi edilmediği takdirde saç dökülmesi, kepeklenme ve mantar sorunları ile karşılaşılır.

  Gerek kadınlar için, gerekse erkekler için ortak bir sorun olan saç yağlanması tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Kalıcı çözümler için uygulamanız gereken saç bakımlarına gereken önemi verdiğiniz takdirde, saç yağlanması sizin için bir sorun olmaktan çıkacaktır.
Hazırlanıyor...
X