Duyuru

Collapse

Devamını görüntüle
See less

Griffonia, 5-Hydroxytryptophan, 5-HTP, Griffonia Simplicifolia

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Griffonia, 5-Hydroxytryptophan, 5-HTP, Griffonia Simplicifolia

  5-Hydroxytryptophan | (5-HTP)

  Nörotransmitter (sinir iletici) bir madde olan 5-HTP beyindeki bir dizi karmaşık karşılıklı etkileşim sürecinde rol oynamakta olup, bu süreçler ruh halimizin ve uyku düzenimizin teşvik ve dengelenmesine doğrudan katkı sağlamaktadır. 5-HTP, vücutta uygun miktarlarda bulundurulduklarında ruh halimizi ve uyku düzenimizi gerekli dengelerde muhafaza eden serotonin ve melatonin ürünlerinin hemen öncesinde gelen bir üründür. 5-HTP günümüzde, serotonin ve melatonin sentezinin yoğunlaştırılması amacıyla kullanılan çeşitli gıda katkı maddeleri arasında en etkilisi ve en kolaylıkla kullanılanı olarak kabul edilmektedir. Piyasada mevcut 5-HTP, botanik biliminde griffonia simplicifolia adı ile anılan bir bitkinin tohumundan alınan özden elde edilmektedir.

  5-hydroxytryptophan
  Molecular Formula : C11H12N2O3
  Molecular Weight : 220.22458 g/mol

  Diyet katkı maddesi şeklinde alınabilecek 5-HTP’nin yanı sıra, bu aracı maddenin vücutta doğal ortamda üretilebilmesini sağlayan triptofan isimli bir amino asit de çeşitli gıda maddelerinde yer almaktadır. Bu gıda maddeleri arasında kırmızı etler (dana, kuzu ve av hayvanlarının etleri), kümes hayvanları (tavuk ve hindi eti) ve deniz mahsulleri (özellikle tonbalığı, somonbalığı, bir kalkanbalığı türü olan halibut ve karides sayılabilir). Ev yapımı peynirlerde, İsviçre gravyer peynirinde, yerfıstığı ve kaju fıstığında ve avocado meyvesinde bu amino asit mevcuttur.


  AKTİF BİLEŞENLERİ VE İNSAN VÜCUDU ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
  Yürütülen çalışmalar 5-HTP’nin huzursuzluk semptomları üzerinde yardımcı etkisi bulunabileceğine işaret eden sonuçlar ortaya koymuştur. Bir deneyde, bu diyet katkı maddesi yolu ile tedavi edilen hastalarda huzursuzluk, kuruntu ve vesvesenin kaydadeğer ölçülerde azaltılabildiğine destek olduğu not edilmiştir. (1) Düşük serotonin düzeyleri ile bağlantılı depresyon geçiren hastalar açısından elde edilmiş sonuçlar da aynı şekilde ümit vericidir. (2) Bu sonuçlarda, 5-HTP kullanılarak deneklerde depresyon nöbetlerinin azaltılmasına yardımcı olduğu ve bunun eczanelerde satılan antidepresan ilaçlar ile ilişkilendirilen yan etkilerin daha azı ile gerçekleştirilebildiği görülmüştür. (3)

  5-HTP uyku düzensizliğinden şikayet eden kişilere de yardımcı olabilmekte ve bu kişilerin dinlendirici bir uykuya kavuşmalarını sağlayabilmektedir. Yürütülen bir çalışmada, hafif şiddette uykusuzluk şikayeti bulunan hastaların yatmadan önce 5-HTP alarak dengeli uykuya kavuşma açısından kaydadeğer iyileşmeler tecrübe ettikleri görülmüştür. (4) Bir başka deney çalışmasında 5-HTP ile tedavi edilen katılımcı deneklerin uyku düzensizliklerinin uzun vadeli giderilmesinde iyileşmeler sağlanmıştır. (5)

  Başağrısı, migren ve fibromiyalji şikayetleri bulunan hastalarda da bu ürünün yararlar sağladığı rapor edilmiştir. Sürekli tekerrür eden başağrısından şikayetçi çocuklar üzerinde gerçekleştirilmiş bir çalışmada, 5-HTP ile tedavi edilen deneklerde başağrısının % 70 oranında azaltılabildiği, plasebo grubunda ise bu oranın % 11’de kaldığı görülmüştür. (6) 8 hafta süre ile yürütülen bir başka çalışmada, 5-HTP ile tedavi edilen grup ile plasebo grubu arasında başağrılarının adedi ve şiddeti açısından herhangi bir fark görülmemiş olsa da, 5-HTP ile tedavi edilen hastalar deneyin başlamasından iki hafta sonra kullandıkları ağrı kesicinin miktarını azaltabilmişler ve başağrılı gün sayılarını düşürebilmişlerdir. (7) 5-HTP’nin başağrılarının tedavisinde kullanımında olumlu sonuçlar ortaya koyan başka çalışmalar da yapılmıştır.(8) 5-HTP’nin migrene karşı kullanımı konusunda bir çalışmada deneklerin % 71’inde migren ağrılarının şiddetinin ve süresinin dikkat çekici ölçülerde azaltılabildiği rapor edilmiştir. (9) Migren şikayeti bulunan başka hastalar üzerinde uzun vadeye dönük başka çalışmalarda da olumlu sonuçlar ortaya konulmuştur. (10) Fibromiyaljiye dönük bir çalışmada, deneklerin yarısı hassas noktalar, acı şiddeti, uyku kalitesi ve yorgunluk göstergelerinde "mevcut" ile "iyi" dereceleri arasında iyileşmeler kaydetmişlerdir. (11)

  Son bir nokta olarak, 5-HTP’nin obezitenin tedavisinde ümit verici sonuçlar ortaya koyduğu görülmüştür. Yürütülen bir çalışmada bu ürünün, deneklerin iştahını kapatma etkisi yolu ile kaydadeğer ölçülerde kilo kaybına yol açtığı rapor edilmiştir. (12)

  KULLANIM ALANLARI
  Hafif veya orta şiddette depresyonu gidermeye yardımcı (1,2,3)
  • Uykusuzluğa son vermeye ve dinlendirici uykuya teşvik etmeye destek (4,5,11)
  • Genel olarak acı duyma hallerini (migren, başağrısı, fibromiyalji, kas ağrıları) azaltmaya yardımcı (6,7,8,9,10,11)
  • İştahı kapatmaya ve kilo kaybına yardımcıdır. (12)

  YAN ETKİLERİ
  Bu diyet katkı maddesinin kullanımı ile bağlantılı olarak nadir de olsa bazı durumlarda rapor edilen yan etkiler arasında mide bulantısı, kusma ve ishal sayılabilir. (13,14,15) Anılan etkilerin herhangi birinin görülmesi halinde, bunlar genellikle daha düşük bir doza geçilerek azamiye indirgenebilmektedirler. Doz daha sonra aşamalı olarak tekrar yükseltilebilir. Bu ürünün yemekle bir arada alınması da yan etkileri azaltmaktadır. Yan etkilerin şiddetlenmesi veya giderilememesi halinde doktorunuzla temasa geçmeniz gerekmektedir.

  REFERANSLAR
  Kahn RS, et al. L-5-hydroxytryptophan in the Treatment of Anxiety Disorders. J Affect Disord. Mar1985;8(2):197-200.
  1. Poldinger W, et al. A Functional-dimensional Approach to Depression: Serotonin Deficiency as a Target Syndrome in a Comparison of 5-hydroxytryptophan and Fluvoxamine. Psychopathology. 1991;24(2):53-81.
  2. van Praag H, et al. Depression Vulnerability and 5-hydroxytryptophan prophylaxis. Psychiatry Res. Sep1980;3(1):75-83.
  3. Soulairac A, et al. Effect of 5-hydroxytryptophan, a Serotonin Precursor, on Sleep Disorders. Ann Med Psychol. Paris. 1977;1(5):792-98.
  4. Bruni O, Ferri R, Miano S, Verrillo E. l -5-Hydroxytryptophan treatment of sleep terrors in children. Eur J Pediatr. Jul2004;163(7):402-7.
  5. De Giorgis G, Miletto R, Iannuccelli M, et al. Headache in association with sleep disorders in children: a psychodiagnostic evaluation and controlled clinical study-L-5-HTP versus placebo. Drugs Exp Clin Res. 1987;13:425-433.
  6. Ribeiro CA. L-5-Hydroxytryptophan in the prophylaxis of chronic tension-type headache: a double-blind, randomized, placebo-controlled study. For the Portuguese Head Society. Headache. Jun2000;40(6):451-6.
  7. De Benedittis G, et al. Serotonin Precursors in Chronic Primary Headache. A Double-blind Cross-over Study with L-5-hydroxytryptophan vs. Placebo. J Neurosurg Sci. Jul1985;29(3):239-48.
  8. Titus F, et al. 5-Hydroxytryptophan versus Methysergide in the Prophylaxis of Migraine. Randomized Clinical Trial. Eur Neurol. 1986;25(5):327-29.
  9. Nicolodi M, Sicuteri F. L-5-hydroxytryptophan can prevent nociceptive disorders in man. Adv Exp Med Biol. 1999;467:177-82.
  10. Puttini PS, et al. Primary Fibromyalgia Syndrome and 5-hydroxy-L-tryptophan: A 90-day Open Study. J Int Med Res. Apr1992;20(2):182-89.
  11. Cangiano C, et al. Eating Behavior and Adherence to Dietary Prescriptions in Obese Adult Subjects Treated with 5-hydroxytryptophan. Am J Clin Nutr. Nov1992;56(5):863-67.
  12. Dreshfield-Ahmad LJ. Enhancement in extracellular serotonin levels by 5-hydroxytryptophan loading after administration of WAY 100635 and fluoxetine. Life Sci. 2000;66(21):2035-41.
  13. Eriksson B, et al. Use of PET in neuroendocrine tumors. In vivo applications and in vitro studies. Q J Nucl Med. Mar 2000;44(1):68-76.
  14. van Vliet IM, et al. Behavioral, neuroendocrine and biochemical effects of different doses of 5-HTP in panic disorder. Eur Neuropsychopharmacol. May1996;6(2):103-10.

 • #2
  5-HTP Yorgun Hissetmenize Yol Açar Mı ?
  Tüm bitkiler ve takviyeler yan etkiye neden olma kapasitesine sahiptir. Belirli bir takviye almadan önce olası yan etkilerin farkında olmalısınız. Yaygın şekilde 5-HTP olarak bilinen 5-hidroksitriptofan, serotonin üretimi için gerekli bir maddedir. 5-HTP, bazı bireylerde sersemliğe neden olmasına rağmen yorgun hissetmenize yol açıp açmadığı bilinmemektedir. Bununla birlikte; farkında olmanız gereken başka yan etkiler de bulunmaktadır. Bu ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
  5-HTP Fonksiyonu
  Nörotransmitterler, nöronlarla beyniniz arasında iletişim sağlayan önemli beyin kimyasallarıdır. Serotonin bu kimyasallardan biridir. Duygudurum değişikliğindeki rolü en iyi bilinen fonksiyonudur. Azalan seviyeler depresyonla ilgiliyken, artan seviyeler iyi hissetmeyle ilgilidir. Serotonin iştahınızı, uyku döngülerinizi ve motivasyonunuzu da etkiler. 5-HTP, serotonine karşı perkürsör olarak akıl sağlığınızda önemli bir rol oynar.
  Solgar 5-HTP
  5-HTP Kullanımı
  5-HTP takviyeleri reçetesiz olarak mevcuttur. Bir Afrika bitkisi olan Griffonia simplicifolia tohumlarından türevlendirilir. 5-HTP değişebilen kullanıma sahiptir. Orta ila hafif düzeyde depresyon için kullanımı iyi bilinmektedir. Artan serotonin seviyesi, azalan iştah ve özellikle karbohidrat isteğiyle ilgili olduğundan iştahı bastırmak için de kullanılır. 5-HTP insomni, migren ağrıları ve fibromiyalji için de kullanılır.
  5-HTP Dozajı ve Yan Etkiler
  5-HTP, birincil olarak tablet ve kapsül formunda mevcuttur. Maryland Medical Center Üniversitesine göre tipik doz günde üç kez 50 mg’dır. Bu önerilen dozdan daha yüksek dozlar, aşırı serotoninden kaynaklanan tehlikeli bir durum olan serotonin sendromu riskinizi artırır. Yan etkileri gaz, mide ekşimesi, bulantı, iştah kaybı ve tokluk hissidir.
  Önlemler
  5-HTP alımının güvenliliği gebelik veya emzirme durumunda bilinmemektedir. Reçeteli anti-depresan ilaçlarınız mevcutsa bu ürünle birlikte almayın. Yüksek kan basıncına sahipseniz, diyabet hastasıysanız veya karaciğer problemleriniz varsa dikkatli kullanın. 5-HTP, tramadol gibi fibromiyalji ilaçlarının yanı sıra migreni kontrol etmek için kullanılan ilaçlarla da etkileşime girebilir.
  Bu ürün gıda takviyesi olarak bir çok mağazada satıldığı için sürekli pazarlanmaya çalışılır. Gıda takviyesi olmasına karşın yukarıda belirtilen riskleri vardır ve mutlaka bilinçli kullanılmalıdır. İşin içine serotonin gibi bir beyin kimyasalı girdiği zaman X bir dükkandan takviye olarak almak pek akıl karı değildir. Özellikle psikolojik tedavi görenler, bu ürünün serotonin sendromuna yol açabileceğini bilmeleri gerekir. Bu konu hakkında en detaylı bilgiyi size sadece bir psikiyatrist verebilir.

  Yorum yap


  • #3
   Griffonia Simplicifolia - Kullanımı, Yan Etkileri ve Yorumlar

   Griffonia Simplicifolia, depresyon, kaygı, uykusuzluk hastalığı, fibromiyalji, kronik baş, şişmanlık gibi hastalıkların tedavisinde ve diğer durumlarda endikedir. Griffonia Simplicifolia ürününün kullanımına, yan etkilerine, ürünle ilgili yorumlara, sorulara, etkileşimlere ve önlemlere ilişkin detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir: Griffonia Simplicifolia Kullanımlar

   Griffonia Simplicifolia, aşağıdaki hastalıkların, durumların ve semptomların tedavisinde, kontrol altına alınmasında, önlenmesinde & iyileştirilmesinde kullanılır:
   • depresyon
   • kaygı
   • uykusuzluk hastalığı
   • fibromiyalji
   • kronik baş
   • şişmanlık
   Griffonia Simplicifolia Çalışması, Eylem Mekanizması ve Farmakolojisi

   Griffonia Simplicifolia, aşağıdaki işlevleri yerine getirerek hastanın durumunu iyileştirir:
   • Beyindeki serotonin seviyesini arttırarak;5-hidroksitriptamin veya serotonin içeriği sahip.
   Griffonia Simplicifolia - Yan etkiler

   Bu bilgi için lütfen doktorunuza ya da eczacınıza danışın veya prospektüse bakın.

   Yorum yap

   Hazırlanıyor...
   X